Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozvodná deska

21. 3. 2009

Rozvodná deska pro větší modely letadel

Pro rozvod napájení serv a přijímače palubního systému letadel se používají různá elektronická a zálohovací zařízení (powerboxy). I když jsou tyto výrobky různě složité a podle toho finančně nákladné, přece jen samy o sobě mohou pak být příčinou obávané poruchy. Dalo by se říct, čím více součástek a složitostí, tím více možných zdrojů poruch. Dobře vymyšlenou a propracovanou desku zhotovil pro svůj model známý modelář a pilot "MomoBrut". Jeho rozvodnou desku jsem s jeho souhlasem na přání dalších modelářů modifikoval a následně vyrobil. Na tuto rozvodnou desku je možno zapojit dva zdroje a rovněž důležitou funkcí desky je, že proud k servům neprotéká přijímačem, který není na velké výkony konstruován. Součástí rozv.desky může být rovněž elektronický vypínač - jedna z posledních variant.

Deska je rozměrů 100x50mm a její funkčnost je patrna z následujícího obrázku a popisu :

 

Pohled na rozv.desku ze strany konektorů

 

Univerzální deska je postříbřená a pocínovaná, potřena ochranným lakem. V případě použití dvou Aku se jedná o sdílení dvou zdrojů - akumulátorů se sběrnicí pro rozvod serv. Připojení a rozmístění kanálů z Rx na kanálovou lištu je libovolné. Na servolištu se zapojují jednotlivá, zvolená serva. Číslování kanálů je pro názornost pořadové. Na desku je možno připojit až 14 serv ovládané 10-ti kanály.

R - Rezerva
R2 - Možno propojit (prop) a zdvojit tím 2.kanál pro křidélka. Nebo možno propojit s kanálem 5 a určit tím další kanál pro křidélka (např.dvouplošník) nebo klapky.
R7 - Možno propojit (prop) a zdvojit tím 7.kanál pro křidélka. Nebo možno propojit s kanálem 6 a určit tím další kanál pro křidélka (např.dvouplošník) nebo klapky.

Konektory
2 x MPX - levé a pravé křidélko
2 x DEAN - Aku

Namísto Aku - (DEAN konektor) je možno k napájení el.soustavy použít elektronické vypínače (el.vypínač, Vlach-vypínač) nebo MAX BEC 2. V takovémto případě se propojí místo na desce označené červenou šipkou (mínus pól, vypínač). Nebo lze zapojit 1x el.vypínač na zeleně označené servokonektory "V", tím vyřadit schottky diodu a propojení červené šipky již neprovádět. V obou případech se pak zapínání a vypínání soustavy provádí samotným elektronickým vypínačem.

Deska se připevňuje 4 vruty spolu s krycí podložkou z PS (případně EPP), která zabezpečuje plošný spoj zespod proti nežádoucímu zkratu cizích předmětů a zároveň tlumí vibrace. Zajištění servokonektorů v samostatné kapitole.

Rozvodná deska s PS podložkou

 

Rozvodná deska se zabudovaným elektronickým vypínačem

Obrazek

 

Rozvodná deska se samostatným elektronickým vypínačem :

Rozvodná deska v zapojení s el.vypínačem

Rozvodná deska rozměrů 8x3cm s třívodičově vyvedenými deseti kanály a MPX konektorem pro připojení MAX BEC 2 :

Rozvodná deska rozměrů 8 x 3cm pro připojení MAX BEC 2

14-ti kanálová rozv. deska s odděleným napájením jednoho kanálu, např. pro podvozek :

Obrazek

10-ti kanálová rozv.deska s odděleným napájením Rx :

Obrazek 

V případě zájmu možno po domluvě zhotovit.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Rozvodné desky

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

rozvodná deska

(Petr Haltmar, 28. 1. 2018 20:30)

hezký den, zabývá se zde ještě někdo prodejem či výrobou rozvodných desek pro RC modely. Mám zájem o desku pro 3 m akrobat 8 kanálů
díky za info.
Petr Haltmar
T. 723 820 730

rozvodova doska

(pali, 2. 10. 2016 21:45)

zdravim zhanam rozvodovou desku do svojho modelu, mam corvusa 2,3m
serva mam JX hv 7,4v a visielacku DEVO 12 v modely mam sest serv, kridielka dve serva pr.a lav. vyskovka dve serva , smerovka 1servo, plyn 1 servo