Osazování vysílače doplňkovými prvky
Osazování (rozšiřování) vysílače Futaba FX-18 (FX-14, FC-16, apod.), Graupner MC-15, 19, 22 doplňkovými prvky :













Pro zapínání jednotlivých funkcí (např.externích mixů) lze použít několik typů vypínačů. Pokud se chceme co nejvíce vzhledově přiblížit originálu, zvolíme vypínače s plochou páčkou - obr. C (Conrad Electronic - páčkový přepínač MIYAMA 1 pól OBJ. Č.: 700932, 130 Kč), levněji lze nakoupit tyto vypínače zde, C1 PS electronic - 95 Kč (zde je celková nabídka), C2 Alfatronic - 161 Kč (zde je celková nabídka), C3 přepínač nabízený Reichardem - 25 Kč. Z barevně modrých přepínačů jsou kvalitnější ty, které mají vývody zalité v keramice - bílá hmota - obr.C4. Pokud nebudeme trvat na plochém tvaru páčky, osvědčenými se staly vypínače s kulatou, dlouhou páčkou (21mm) od Conrada obr.C5 - 35 Kč. V nouzi mohou posloužit za cenu nižší kvality miniaturní vypínače - obr. A,B (GM Elektronic 15 Kč). Lze si také pomoci vyrobením prodloužení z mosazi nasunuté na klasickou páčku - obr. vpravo nahoře. U těchto vypínačů je potřeba opatrnosti při pájení, aby delší doba ohřevu neroztavila termoplastové tělo vypínače.
(Termoset - odolný teplotě, termoplast - pájkou se taví)
Připojení vypínače provedeme následujícím způsobem :
Na prostřední a krajní pájecí špičku vypínače připájíme káblík, který se používá k servům (ponecháme jen dvě žíly). Na druhý konec připájíme nebo nacvakneme (pokud vlastníme krimpovací kleště) dvě dutinky - obr. D (pozlacené lze koupit v GM). Dutinky opatříme smršťovačkou - obr. D1. Ty se pak připojí na desku plošných spojů vysílače nasunutím na nožky zvoleného mixu - obr. E (mix 7). Potřebný, originální konektor - obr. D2 (10 Kč), kde se dutinky ještě zasunou i do krytky - obr. E (mix 4), tahové potenciometry - obr. G (35 Kč) a vypínač s delší kulatou páčkou - obr. vlevo nahoře (100 Kč) lze také objednat u p.Hlávky v Plzni tel.604/436733, 377/423635, nebo obchod@esotop.cz. Další možnost je použití protikusu z propojeni "wejk-on-lajn" síťové karty do základní desky PC, kterých bývá po bazarech nebo u techniků dostatek, ale dají se koupit i samostatně. Káblík má dvě samice, takže lze jej přecvaknout a dostaneme spolehlivou náhradu originálních konektorů. Vypínač následně umístíme na vybrané místo vysílače (kde jsme předem vypilovali kulatou díru) a jeho vytočením už jen zvolíme potřebný směr zapínání a vypínání - obr. F.



Klasické zapojení otočného potenciometru jako ovladače (např. pro 5.kanál) :
K miniaturnímu otočnému potenciometru (pájecí špičky a hliníkový výstupek potenciometru je uštípnutý) s označením B5k - obr. H (GM 20 Kč) připájíme třižílový káblík (shodný jako pro serva) a na druhý konec nakrimpujeme nebo připájíme dutinky - obr. D. Ty pak zasuneme (souhlasně jak jdou žíly od potenciometru) do třipinové krytky. Obojí lze koupit V GM v korunové ceně. Dostaneme tak shodný konektor jako se používají k servům. Ten pak zasuneme do lišty ovládačů kanálů na plošném spoji vysílače - obr. I. Potenciometr umístíme na vybranou pozici vysílače - obr. J. Stejným způsobem se zapojuje i potenciometr tahový - obr. G.




Zapojení otočného potenciometru spolu s vypínačem :
Pro použití křidélek modelu letadla jako brzdy nebo klapky jsem vyzkoušel velmi vhodné následující zapojení. Po namixování vysílače a zapojení serv křidélek do 1. a 5.kanálu lze jedním cvaknutím po vypínači vychýlit souhlasně křidélka buďto jako brzdy nahoru nebo jako klapky souhlasně dolů. Při tom velikost výchylky se nastavuje potenciometrem (5k, viz výše). V praxi se pak pohodlně u modelu nastaví ve větší výšce otáčením potenciometru do jedné strany velikost výchylky, buďto jako brzdy nebo na druhou stranu jako klapky. Křidélka při otáčení potenciometru souhlasně reagují vychylováním. V poloze, která nám bude nejvíce vyhovovat necháme potenciometr a pak už stačí vždy jen zapnout vypínač a křidélka se vyklopí do požadované polohy. Konektor pak přijde zapojit do lišty ovládačů kanálů, do pozice č.5.
Zapojení třípolohového přepínače :
Prostřední tři piny konektoru u Graupner vysílačů bývají propojeny, takže je jedno zda střed přepínače zapojíme na pin 2,3, nebo 4. Krajní pak přijdou zcela logicky na kraje 1 a 5.

Poznatek při zapojení externích prvků u vysílače Graupner MC-22, MC-19 :
Při vybavování těchto vysílačů externími prvky i originálními u autorizovaného prodejce (viz obrázek dole) se projevuje jedna velmi neobvyklá závada, kdy při vypnuté poloze vypínače překmitává na displeji poloha off a on. Děje se tak vlivem indukčnosti při vedení vodičů poblíž VF dílu. Dle zkušenosti pomůže přidání keramického kondenzátoru 100k ke konektorům.

Vaše další náměty, rady a tipy rád doplním.
Komentáře
Přehled komentářů
Dobrý den, byly by k dispozici nějake parametry/označení k tomu posuvnému potenciometru ?
Uvedený link dává error a na netu se mi nedaří nic najít.
Děkuji
Dotaz
(Miri, 30. 5. 2010 8:58)
To je třeba vědět k čemu má sloužit a kde má být zapojen.
Miri
Dotaz
(Hugo, 30. 5. 2010 0:32)
Zdravím mám Graupner X 412 a na něm je dvoupolohový vypínač šlo by to vyměnit za třípolohovej.
Dík Hugo
potenciometr obr. G
(mlyn, 16. 12. 2021 17:04)