Jdi na obsah Jdi na menu
 
Popis neobvyklké záludnosti - rušení :
Úplně nový vysílač Futaba FX-18 zapnu a nechám s vytaženou anténou na skládací židličce. Vezmu model - elektrolet (zapnu vypínač) kde je přijímač Rex 5 plus, nebo Rex 7, taky Futaba R 147 F, regulátor JES (např.JES 180, taky ovšem Advance 08 3p), odejdu s modelem cca 20 m ve směru antény (plně vytažené), ale i v jiných směrech do stran a při pokládání modelu na zem se mně v některých chvílích rozhýbou serva. Položím-li model na zem v určitém nasměrování a přiblížím-li se rukou k trupu modelu, dokážu rozkmitat serva natolik, že zajíždějí nekontrolovatelně až do krajních poloh. Dokonce se v některých případech ozve a roztočí motor (400 Jamara, ale také AC MIG, AXI). Vše se děje nepravidelně, občas a v některých místech. U přijímače Futaba R 147 F, již však znatelně méně. Pokud zvednu model do vzduchu je opět cukání a přejíždění serv velmi markantní a také samovolné rozbíhání motoru až neuvěřitelné.

Již jsem udělal mnoho pokusů, abych tento jev omezil nebo přišel na příčinu, jako např. zapojil samostatné napájení pro přijímač, tedy bez regulátoru, vše se opakuje. Jen s elektr.výbavou mimo model - beze změny. Další dva modely s jinými přijímači (Rex5+ a jinými krystaly, originálními), jinými motory (střídavými) a regulátory - vše se opakuje. Ve vysílači mám originál krystal (Tx 66) a v přijímačích krystaly hradecké. Přivezl jsem z výstavy originál Futaba Rx krystal, ale bohužel se stejnými výsledky. Zkoušel jsem však i výměnu za jiný kanál (80), také bez výsledku. Nakonec jsem kvůli tomu koupil jiný vysílač od jiné firmy Graupner MC-19. A jaké bylo překvapení - bohužel vše při starém.

Při létání, např. se samokřídlem, kde nejsou nijak velké výchylky si člověk není jist, zda ono cukání s modelem není důsledkem něčeho jiného a nepodílí se na tom jeho ruce, vítr apod. Když jsem však chtěl létat např. s Bladem, kde jsou kormidla poněkud markantní, tak to občas v servech natolik cukne, že je to i slyšet a model udělá pochopitelně odpovídající výkyvy.

Ve spojitosti s dalšími věcmi, jako např. slabší výkon Tx, je to o model. Já jsem rozbil dva, nekontrolovatelnými obraty do země. Pak jsem měl např. zcela nový elektroakrobat - Adrenaline a když jsem ho chtěl zalítnout, tak se stalo, že jsem ho postavil před prvním záletem na dráhu (vysílač na krku) a ještě jsem musel odejít k autu vypnout kolegovi (Filipovi, který byl u toho) nabíječku. V tom se za námi ozval zvuk motoru a model mašíroval na plný plyn po dráze. Hned jsme se k němu rozběhli, motor se zastavil a naštěstí se nic nestalo. Samozřejmě, že jsem se již na další zálet neodvážil.

Zbyly teda už jen serva HS-55, začal jsem je postupně vyměňovat a až po výměně toho posledního (4ks), vše ustalo. Po předvedení prodejci, který nevycházel z údivu, je zaslal na reklamaci. Pak mu přišlo vyrozumění o vadném servozesilovači. Ve spojitosti s popisovanou další el.výbavou - přijímačem REX se to takto nekontrolovatelně chovalo. Koupil jsem tedy jiná serva, jinou značku, neměl jsem už důvěru. Měl jsem však začít bádat obráceně, koho by to ale napadlo, trvalo to s malými přestávjami téměř rok.

Touto popisovanou událostí však nechci obecně zatracovat serva HS-55 neboť spousta modelářů s nimi má jen dobrou zkušenost. Mohlo se jednat jen o vadnou sérii nebo pár kusů a ve spojení s popisovanou výbavou to bylo nejmarkantnější a bohužel nepoužitelné.


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář